Війна — це, окрім іншого, поранення, травми. Якої допомоги найбільше бракує людям, щоб вижити? Поширена відповідь: перебинтувати. Так, сильна кровотеча, яку не зупинили, це велика небезпека. Але зупинити її може і пряме натискання на рану. А ось раптова зупинка серця… Від неї до смерті від кисневого голодування мозку — усього 5–7 хвилин. Але ще хвилин 10–15 — і приїжджає швидка, якщо її одразу викликали. Отже, якщо людина протримається до появи медиків, її життя врятоване. І допомогти в цьому може будь-хто.
У більшості міст США ці навички отримують усі школярі. Вони не отримають документа про середню освіту, доки не складуть тест на так зване базове життєзабезпечення (BLS) — це домедична допомога за міжнародними уніфікованими протоколами. У нас натомість зобов’язані надавати домедичну допомогу лише працівники певних професій: рятувальники, пожежники, поліцейські, фармацевти, провідники поїздів, бортпровідники (згідно із Законом «Про екстрену медичну допомогу»).
Тим часом лікарі підрахували: якщо навички надання домедичної допомоги опанує хоча б 10% населення, поранені й травмовані люди помиратимуть у рази менше. В Україні 4,2 млн учнів та 435 тис. вчителів, що якраз становить потрібну частку соціуму. Якщо вони навчаться не давати зупинятися серцям до приїзду лікарів, це буде величезний захист та підтримка для всіх. Адже нині, за воєнних часів, будь-хто може стати останньою надією постраждалих від обстрілів, вибухів, завалів, опіків.
Переймайте досвід від наших учнів, які вміло надають домедичну допомогу.
https://drive.google.com/file/d/17D7RM-jLSi5tdNLERRF9nVQOnnBgev4G/view?usp=drivesdk